Pavol BARABÁŠ

multimediálna prezentácia a beseda

Stalo sa už tradíciou, že filmy Pavla Barabáša sú každoročne súčasťou nášho festivalového programu. Dobrých tradícií sa treba držať, a tak tomu nebude inak ani tento rok, ba čo viac - s majstrom slovenskej dokumentaristiky sa budete môcť stretnúť aj osobne. A to hneď v prvý festivalový večer.

Rodák z blízkej Bošáce patrí k najúspešnejším slovenským dokumentaristom. Za svoje horské a dobrodružné snímky doteraz získal viac ako dvesto ocenení po celom svete, medzi inými aj Grand Prize od Medzinárodnej aliancie horských filmov za prínos v prezentovaní hôr a extrémnych častí sveta prostredníctvom významných dokumentov s horolezeckou a bádateľskou tematikou. Jeho filmy majú vždy silný príbeh a silné posolstvo. Sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.

Pavol Barabáš má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenia megajaskyne na stolovej hore Chimantá až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer. Nakrúcal v neprístupnej divočine, dravých riekach, na ľadových štítoch i hlbokých jaskyniach. Prešiel množstvo krásnych hôr, ale vždy sa rád vracia domov. Ako sám hovorí: „Pre človeka je šťastím, keď vie, kam na tejto zemi patrí.“

Barabášovo meno bude tento rok jedným z pomyselných kľúčov k festivalu: v prvý festivalový večer jeho brány otvorí filmom a prezentáciou spojenou s besedou, v sobotný večer jeho Príbehy tatranských štítov festival uzavrú.


Neznáme svety - Neznáme Tatry

/multimediálna prezentácia/

Rozprávanie a ukážky z najnovších ciest do neznáma. A nielen v zahraničí, ale i v podzemí tatranských štítov.

Tešiť sa môžete na dvanásť ukážok z ciest po svete i na Slovensku - od nových objavov v Mesačnom tieni v Tatrách až po veľké dobrodružstvo dvoch kamarátov, ktorým sa podaril zimný prechod hlavným hrebeňom Tatier.

Viac informácií o Pavlovi Barabášovi a jeho filmoch nájdete na stránke: www.k2studio.sk/

Fotografie

Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ Pavol BARABÁŠ


 
HoryZonty