Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza

multimediálna prezentácia

Špičkový lezec Mára Holeček je vo svojich 39 rokoch uznávaný nielen v rodnom Česku ale aj v medzinárodnej lezeckej komunite. Za svoje odvážne počiny a viaceré významné prvovýstupy realizované alpským štýlom získal niekoľko ocenení, medzi inými aj Golden Piton Awards od magazínu Climbing. Okrem úspechov v lezení má na svojom konte aj ocenenia za filmové dokumenty a prednášky na festivaloch.

Úspech Máru Holečka netkvie len v tom, čo dokázal na lezeckom poli, ale aj v spôsobe ako o tom dokáže písať a rozprávať. Jeho články žijú, a tak ako sa asi nikdy nenudí on, nenudíte sa ani vy pri ich čítaní.

„Tam, kde končí jeden sen, vystrkuje rohy již další.
Aniž mnohdy o nich víme, nosíme je zahryzlé ve své mysli.
Jeden odpluje do skladiště vzpomínek a soukolí tužeb otočí do zející díry nový námět.
Dalo by se říci, koloběh jako sám život, jen nikdo z nás netuší, který z nich bude ten poslední, což je dobře…“

Brilantný literárny štýl Máru Holečka vás vtiahne ako vír. Zrazu ste tam. S ním, s nimi. Na lane stene, v bivaku, či na terase Hotela K2 obklopení amfiteátrom hôr. Aj tam, sediac v kresle, to stojí za to, ak zažívate „príjemný pocit z prostého bytia“. Nadchýnate sa, kocháte, vychutnávate si pohodičku. Obklopení majestátnymi horami, z ktorých vám padá sánka až na zem, dotýkate sa jeho sna. Tešíte a bavíte sa spolu s ním.

No tak ako sa pri čítaní Márových článkoch z chuti zasmejete, o pár riadkov neskôr spolu s ním hromžíte, hneváte sa, bojíte. Čistú radosť a pohodu strieda nepohoda, námaha, obavy aj žiaľ. V horách nájdete všetko. Aj v Márových zápiskoch.

O jednej zo svojich mnohých expedícií nám Mára Holeček porozpráva v sobotu večer. Napriek tomu, že mu nie je cudzie stáť pred publikom a navštívil už mnoho festivalov, v Trenčíne bude stáť po prvý krát. Svoju prezentáciu „Nedeľa nikdy neprichádza“ nám predstaví v poslednom festivalovom bloku.

Nedeľa nikdy neprichádza

Prezentácia „Nedeľa nikdy neprichádza“ je ságou o dvoch výpravách na osemtisícový Nanga Parbat /8126m/, ktorý sa zdvíha od rieky Indus v pakistanských Himalájach ako neprehliadnuteľný solitér majestátne vládnuci nad celým okolím. Cieľom expedícií bolo vyliezť novú cestu najväčšou stenou tejto planéty a zatancovať si na vršku „Nahej hory“ čardáš. Prianie sa nakoniec stalo skutočnosťou a dvojici Marek Holeček a Zdeněk Hrubý sa v roku 2012 podaril výstup alpským štýlom na vrchol Nanga Parbat Kinshoferovou cestou v Diamirskej stene. Český horolezecký zväz tento výstup ocenil čestným uznaním.

Video

Mára Holeleček

/vizitka/

 • Narodil sa v Prahe v roku 1974.
 • Lezie od štyroch rokov, od r. 1997 je členom horolezeckého reprezentačného tímu ČR.
 • Závodne sa venoval plávaniu, atletike, gymnastike.
 • Už roky patrí k českej ale aj svetovej horolezeckej špičke.
 • Zrealizoval viac ako 20 výprav do ázijských a juhoamerických veľhôr.
 • Jeho výkony vzbudili obdiv u mnohých známych horolezcov.
 • Na svojom konte má celý rad prvovýstupov, ktoré boli zaradené do prestížnych zahraničných ročeniek.
 • Tento rok zaznamenal spolu so Zdeňkom Hrubým úspech po absolvovaní prvovýstupu panenským severozápadným pilierom na vrchol Talungu 7343m v Himalájach. Expedícia na Talung bola prvou časťou trilógie, ktorej cieľom bolo v jednom roku absolvovať alpským štýlom prvovýstupy na troch rôznych miestach /Talung, Gasherbrum I. a Mount Foster v Antarktíde/.
 • Filmársky a fotograficky dokumentuje priebehy svojich expedícií a svoje cestovateľské aktivity.
 • Robí prednáškové turné, píše články do časopisov a na webové servery.
 • Viac o ňom a jeho výpravách si môžete prečítať na stránke: marekholecek.cz

Fotografie

Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza Mára HOLEČEK - Nedeľa nikdy neprichádza


 
HoryZonty