Marián Ligda
LeTour
LeTour Maja Ligdu, nebola len obyčajná cesta na „Tour“. Boli to preteky s časom, s kilometrami, so sebou samým. Dlhá cesta tréningov a plánovania. Tím zložený z priateľov, priaznivcov. A obdivovateľov. Áno, aj tých môže mať hendikepovaný športovec.
Ako lyžiar na extrémnych svahoch to Marián dotiahol až medzi dvadsiatku najlepších pretekárov sveta. Všetko sa zmenilo, keď si v roku 2005 na svahu, ktorý sám nenazve inak ako lúka, zlomil chrbticu a ochrnutý sa ocitol na invalidnom vozíku. Po operácii preležal dva aj pol mesiaca v libereckej nemocnici a ďalšie tri mesiace strávil na liečení v Kováčovej... „Takmer pol roka na rozmýšľanie, to je pomerne dosť času. Rozhodol som sa hodiť za hlavu zbytočné otázky, čo by bolo keby, a skôr pozerať na to, čo sa dá urobiť.“ A tak sa zaangažoval som sa do webovej stránky freeskier a o pár mesiacov zasa lyžoval. Už síce nie na vlastných nohách, ale na sitski, na Slovensku známej aj ako monolyža. S jej pomocou opäť brázdi voľný terén a opustené svahy. Freeride lyžovanie miluje tak ako predtým a voľnosť je preňho stále najväčším pôžitkom. Patrí medzi piatich sit-ski lyžiarov na planéte, ktorí jazdia najextrémnejšie svahy sveta so sklonom väčším ak 45%.
Okrem lyžovania však Marián inklinuje aj k iným športom a aktivitám. Handbike, lyžovanie, sledge hokej, najnovšie kajak, do toho podnikanie a činnosť vo vlastnom občianskom združení zameranom na pomoc telesne postihnutým. Na handbikoch po celom Slovensku spoločne s priateľmi športovcami i známymi osobnosťami zbierajú financie na pomoc začínajúcim športovcom alebo deťom s hendikepom. „Mnohí naše aktivity sledujú a zaujalo ich to. Verím, že to zanechá ohlas aj u vozičkárov. Je úplne jedno, či sa budú venovať športu, škole, alebo hocičomu inému. Hlavne aby začali niečo robiť a neostali doma zavretí vo svojej bubline,“ povzbudzuje telesne postihnutých k väčšej aktivite úspešný mladý muž, ktorý sa stíha venovať aj fotografovaniu a filmovaniu.
LeTour na Tour
Na svojom na mieru šitom handbiku na ručný pohon má Marián najazdených už tisícky kilometrov. Nápad pridať k nim ďalších takmer 2000 skrsol v jeho hlave po tom, čo videl film, v ktorom jeden bajker došiel týmto spôsobom z Česka až do Paríža. Majo Ligda si cestu zo Slovenska naplánoval práve v roku, kedy slávna Tour de France slávila svoju storočnicu. Do francúzskej metropoly sa s partiou kamarátov vybral južnou, dlhšou trasou - cez Žilinu, Trenčín, Bratislavu, Viedeň, Linz, Passau, Regensburg, Ingolstadt, Bazilej a Troyes. Boli na nej krátke a strmé kopce až do 16 percent, ale krízu nepripustili k slovu fyzická pripravenosť a tréning. Dlhá púť, ktorá sa začala 29. júna, sa skončila 19. júla dojazdom do Paríža. Na druhý deň absolvovali v uliciach mesta poslednú etapu, v nedeľu už čakali na finiš slávnej Tour ale aj potrasenie ruky s víťazom v bodovacej súťaži Petrom Saganom.
Marián Ligda bude naším hosťom v sobotu podvečer. Jeho multimediálna prezentácia je súčasťou filmovo-prezentačného bloku s názvom „Hendikepovaní“ s dôrazom na úvodzovky.
Majo Ligda (1979)
/ vizitka
- 1997 - juniorský reprezentant Slovenska v zjazdovom lyžovaní,
2001 - reprezentant Slovenska, MS inštruktorov lyžovania Obergurgl - Hochgurgl (A),
2003 - 2005 reprezentant Slovenska vo FREERIDE lyžovaní, ako jediný Slovák sa nominoval na MS vo freeride lyžovaní RED BULL SNOWTHRILL,
2003 zakladateľ najväčšej SKI & SNB školy na Slovensku, NTC SPORT JASNÁ, - od r. 2006 je reprezentant Slovenska telesne postihnutých na SIT SKI lyži
- je víťaz mnohých pretekov v zjazdovom, freeride aj skiercross lyžovaní.
Ako jediný stredoeurópan sa venuje FREERIDE SIT SKI. - v roku 2005 založil OZ CENTRUM LIGDA, ktorého je predsedom.
- Spoločne s Braňom Molnárom založili LM PRODUCTION, dnes je manažérom najväčšieho freeski portálu vo východnej Európe www.freeskier.sk
Zdroj info: www.marianligda.com