Juraj Práger

„Robí všetko to, čo by ste si mysleli, že nevidiaci človek nedokáže,“ zvykne o ňom hovoriť jeho sestra Veronika. Napriek tomu, že jeho oči nevidia nič iné len hmlu bielu ako mlieko, vyžaruje neskutočne veľa dobrej energie. Máte pocit, že jeho pohľad na svet a život je oveľa pestrejší ako väčšiny z nás – „zdravých“.

Nevidiaci športovec Juraj Práger navštívi náš festival v rámci sekcie Umenie a šport v živote telesne postihnutých. Narodil sa ako zdravé dieťa, v dôsledku doumretia zrakového nervu však postupne zrak strácal a v 19-ich rokov oň prišiel definitívne. Napriek tomu sám seba ako hendikepovaného nevníma. S pomocou dokáže takmer všetko. Cestuje, chodí po horách, lezie, lyžuje, bicykluje, dokonca fotí.

Vo filme Rasťa Hatiara Slepá dôvera, ktorý si budete môcť pozrieť v sobotu podvečer v rámci bloku „Hendikepovaní“ s dôrazom na úvodzovky, sa dozviete, čo všetko sa dá, ak sa človek nepoddá osudu a zmobilizuje svoje sily.

Slepá dôvera je silný príbeh o ceste za svojím snom, o boji so sebou, o pochybnostiach, aj úľave. Úprimné výpovede Juraja, rozhovory s jeho mamou, sestrou, kamarátmi, ktorí mu verili a boli mu oporou a veľa emócií podfarbených krásnym soundtrackom Branislava Jakubisa – to všetko sa zmestilo do polhodinového filmu o Jurajovej ceste na Mont Blanc a následne aj na Gerlachovský štít.

Sme veľmi radi, že Juraj Práger príde na festival aj osobne. V besede, ktorá bude nasledovať po projekcii filmu, sa môžete o tomto zaujímavom človeku dozvedieť ešte viac. Tešíme sa na teba, Juraj!Fotografie

Juraj Práger Juraj Práger


 
HoryZonty