Zenon Feliks Wojtas

multimediálna prezentácia

Bohatstvo prírody Karpát nám priblíži aj náš ďalší piatkový hosť - Zenon Wojtas z Poľska.

Vo svojej prezentácii Divoká príroda Východných Karpát - Magura útočište divokej prírody nám slovom aj obrazom predstaví divoké doliny a hlboké bukové a jedľové lesy Magurského národného parku. Rozprávať bude o vlkoch, rysoch, jeleňoch, diviakoch, orloch skalných a krikľavých, krkavcoch a iných vzácnych živočíchoch.

Z jeho slov dýcha láska a obdiv k prírode. Posúďte sami.

Zenek Wojtas (33)

/vizitka/

„Narodil som sa v srdci poľskej časti Nízkych Beskýd. Od detstva som bol úzko spojený s lesom a pomáhal som pri všetkých lesných prácach, čo ma (ako si teraz myslím) pripravilo na pobyt v silných mrazoch, hlbokom snehu a na niekoľko hodinové prechody. Taktiež ma to naučilo k pokornému pozorovaniu divokej prírody. Každú voľnú chvíľu som strávil v lese.

Už niekoľko rokov mám prácu ako hobby – pracujem v Magurskom národnom parku na poste špecialistu ochrany cicavcov, a to hlavne veľkých mäsožravcov.

V práci, takisto ako vo voľnom čase, chodím s fotoaparátom po poľsko-slovenskej hranici v oblasti Nízkych Beskýd, kde pozorujem a skúmam vlky, rysy a medvede, ktoré majú svoj domov v jednom z posledných divokých miest v Európe. Niekoľkoročné skúsenosti s pozorovaním a stopovaním zvierat mi pomohlo naučiť sa priblížiť k zvieratám iba na niekoľko krokov bez toho, aby som ich vyplašil.“

Fotografie

Zenon Feliks Wojtas


 
HoryZonty