HoryZonty - Oprášené kalendáre

unikátna výstava kresieb Pavla Barabáša

Kto by povedal, že z mladíka, ktorý svojimi kreslenými vtipmi bavil komunitu horolezcov a nosičov, o pár rokov vyrastie dokumentarista svetového formátu...

Paľo Barabáš (v rodnej Bošáci ho ale určite volajú Palo), v 70. a 80. rokoch aktívny horolezec a nosič na vysokohorských chatách, si svojho času na mušku zobral vďačnú a inšpiratívnu skupinu ľudí pohybujúcich sa na horách a jeho kreslené postavy navlečené do lezeckých úväzov, s lyžami na nohách alebo pachtiacich sa s ťažkou nosičskou vynáškou, sa začali objavovať v časopisoch Krásy Slovenska, Iamesák a Hory.

Okrem nich a desiatok kreslených pohľadníc, predávaných na tatranských chatách a hoteloch, zaujal aj svojimi horolezeckými, pieskárskymi a skialpinistickými kalendármi, z ktorých prvý uzrel svetlo sveta, keď mal Paľo len čosi málo cez 20 rokov. Odvtedy prešlo ďalších 30 a kedysi populárne kalendáre zapadli prachom. Z Pavla Barabáša sa medzitým stal známy dokumentarista a v mysliach väčšiny ľudí, návštevníkov nášho festivalu nevynímajúc, sa jeho meno spája práve s týmto prívlastkom...

Nám napadlo jeho staré kalendáre oprášiť a vtipnými kresbami vás pobaviť priamo na HoryZontoch. Pozrieť si ich môžete v Posádkovom klube v rámci výstavy „Oprášené kalendáre“.

Pivnice a archívy autora vydali zo svojich útrob ročníky 1983, 86, 87, 88, 89, 90, 91 - horolezecké kalendáre, ročník 1983 -„pískařský kalendár“ a ročník 1986 - nosičský kalendár. Zbierka ešte obsahuje Skialpinizmus a Dobrú chuť horolezci.

POZOR!

Chýbajú ročníky: 1982, 84, 85 a 92.
Ak sa vám podarí nájsť a doplniť zbierku o niektorý z chýbajúcich kalendárov, čaká vás vstup na festivalový blok, v ktorom vystúpi Pavol Barabáš, ZDARMA!

Takže, čelovky na hlavu, baterku do ruky, a výlet do minulosti môže začať. V pivniciach, na povale, či v starých skriniach určite nájdete veľa zaujímavého.

Kalendáre Paľa Barabáša možno objavíte už iba v nejasných spomienkach (umiestnené na stene v izbe rodičov, či na vysokohorskej chate osvietené blikotavým svetlom petrolejky...), no popri ich hľadaní určite nájdete iné poklady... O spomienkach na časy detstva, mladosti, dávnych dobrodružstiev alebo starých lások, ani nehovorím... .Fotografie

Oprášené kalendáre Oprášené kalendáre Oprášené kalendáre


 
HoryZonty