HoryZonty - Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne

Špeciálny blok venovaný možnostiam outdoorových aktivít v Poľsku, Maďarsku, Českej republike a na Slovensku.

V sérii podujatí tohto bloku bude tentoraz rezonovať najmä tematika ochrany prírody. Naši hostia predstavia mnohým Slovákom neznáme prírodné lokality a chránené územia na slovensko-maďarskom a slovensko-poľskom pomedzí. Ďalším z našich cieľov je hľadanie možností vzájomnej spolupráce ľudí, ktorým záleží na zachovaní a ochrane divokej prírody krajín Vyšehradského regiónu.

„Dobrodružstvo vo Vyšehrade“ bude mať tento raz inú „tvár“ ako po minulé roky. Určite však dobrodružstvom je. Má podobu hľadania a objavovania krehkých a vzácnych území a divokých zvierat uprostred hlbokých lesov.

Na to, že zvieratá nepoznajú hranice (pokiaľ im v tom nezabráni človek), vo svojej prezentácii a krátkom filme v piatkovom popoludňajšom bloku poukáže maďarský environmentalista György Gadó, večer na túto tematiku nadviaže poľský zoológ Zenon Wojtas spoločne so Slovákom Kamilom Soóšom v prezentácii Divoká príroda Východných Karpát. Slovenský ochranár a filmár Erik Baláž spolu so svojimi kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom v premiére predstaví svoj najnovší film Vlčie hory.

Súčasťou prezentácie hostí, ktorí sa okrem ochrany prírody aktívne venujú aj osvete, informovaniu a vzdelávaniu verejnosti, bude aj oboznámenie návštevníkov festivalu s možnosťami turistky v menej známych národných parkoch a chránených krajinných oblastiach pohraničia a susedných krajín.

Napriek dominantnej téme ochrany prírody na území krajín V4 v rámci Dobrodružstiev vo Vyšehrade nezabudneme ani na výnimočné športové výkony. Túto tematickú časť bloku a zároveň krajinu našich západných susedov tento raz zastúpi vynikajúci český horolezec Marek Holeček, ktorý okrem významných ocenení za svoje prvovýstupy realizované alpským štýlom získal aj ocenenia za filmové dokumenty a prednášky na festivaloch. Trenčianskemu publiku vo svojej prezentácii predstaví svoje himalájske expedície.

HLAVNÝ PROGRAM

Piatok 15. november 2013, 16.30 – 17.15 / prezentácia a projekcia(HU)

GYÖRGY GADÓ – PRÍRODA BEZ HRANÍC
Multimediálna prezentácia maďarského environmentalistu o ochrane prírody a turizme vo vybraných maďarských národných parkoch + projekciaPiatok 15. november 2013, 20.30-21.15 / prezentácia (PL-SK)

ZENON WOJTAS (PL), KAMIL SOÓŠ (SK) – DIVOKÁ PRÍRODA VÝCHODNÝCH KARPÁT
multimediálna prezentácia o porodných bohatstvách MaguryPiatok 15. november 2013, 21.15-22.30 / projekcia a diskusia (SK)

VLČIE HORY (2013)
slovenská premiéra a diskusia s autormi filmu (Erik Baláž, Karol Kaliský, Jozef Fiala)Sobota 16. november 2013, 19.15-20.45 / prezentácia (CZ)

MAREK HOLEČEK – NEDEĽA NIKDY NEPRICHÁDZA
Multimediálna prezentácia známeho českého himalájistu a horolezcaOFF PROGRAM

Štvrtok 14.november 2013 – sobota 16.november 2013 / výstava (SK)

ŽIVOT VLČÍCH HÔR
autorská výstava fotografií Karola SoóšaRealizované s finančnou podporou International Visegrad Fund

VISEGRAD FUND
 
HoryZonty